Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

BLAGOSLOV POLJA U ŽUPI PODHUM 2023. GODINE

BLAGOSLOV POLJA I ZAVJETNE MISE U ŽUPI PODHUM

25. 4. 2023. (utorak) SV. MARKO – groblje Tegare PODGRADINA – VRŽERALE u 11 sati
30. 4. 2023. (nedjelja) – Krizma u župi
07. 5. 2023. (nedjelja) – GOLINJEVO u 11 sati
14. 5. 2023. (nedjelja) – MIŠI – Kliško groblje u 11 sati
18. 5. 2023. (četvrtak) – SPASOVO – groblje Selimovac u 17 sati
21. 5. 2023. (nedjelja) – MIŠI – Petrića groblje u 11 sati
28. 5. 2023. (nedjelja Duhovi) – PODHUM – kod crkve u 11 sati
29. 5. 2023. (Duhovski ponedjeljak) – REŠETARICA u 17 sati

Proljetni blagoslov polja u Župi Podhum započeo je o Markovdanu na lokalitetu Tegare gdje mještani sela Vržerale i Podgradina imaju svoje mjesno groblje. Prethodnih dana hladno i kišno vrijeme utjecalo je na ovogodišnji slab odaziv vjernika kao i radni dan. Lijepo i dostojanstveno je protekao obred blagoslova.

Na prvu nedjelju u svibnju nastavili smo s pobožnošću blagoslova polja na groblju Golinjevo gdje se nalazi zavjetna crkva svete Ane i nova mrtvačnica koja je u izgradnji. Lijepo sunčano vrijeme i velik broj ljudi kao i zajednička molitva ovom danu dale su dostojanstven karakter. Groblje je bilo lijepo pokošeno i očišćeno za ovaj dan.

Slijedeće nedjelje okupili smo se na Kliškom groblju u Mišima. Unatoč kiši i lošem vremenu okupio se lijep broj vjernika na slavlje svete Mise i blagoslovu polja. Misno slavlje predstavio je župnik fra Jurica Periša uz koncelebraciju fra Mate Puđa svećenika franjevca rodom iz Miša na službi u Splitu. Samo mali broj vjernika smjestio se u kapelu, dok je veliki broj vjernika pratio misu vani na svojim grobovima unatoč kiši i jakom vjetru.

Blagoslov polja na Petrića groblju Batinića Brdo u Mišima bio je poseban događaj. Petrića groblje je najstarije groblje župi Podhum. Prema predaji tu je bila crkva s grobljem. Iz povijesnih izvora doznajemo kako je Župno sjedište goleme župe , jedinstvene livanjske župe nakon Rapovina, najprije bilo u Mišima, selu današnje podhumske župe.

Podatak spominje makarski biskup Bijanković koji je u svom posljednjem pohodu duvanjskom kraju, na zamolbu splitskog nadbiskupa prihvatio da »vizitira i onaj dio župe koji pripada Splitu«. Mislio je na livanjski kraj. Biskup je uslišio molbu subrata u biskupstvu i 21. rujna 1723, posjetio je »župu Miše«.

Na Uzašašće – Spasovo obred blagoslova polja i sveta Misa je bila na groblju Selimovac u Podhumu. Kapelica svetog Križa,  stara nekropola i blizina Huma i srednjovjekovne utvrde dokaz je kontinuiteta življenja ljudi na ovom području. Večernja misa je nedavno uveden običaj kako bi župljani rodom iz Podhuma a žive u gradu Livnu mogli doći i zajedno se moliti na grobovima svojih najmilijih.

Na nedjelju Duhova velik broj vjernika okupio se na groblju kod crkve u Podhumu. Svečano i dostojanstveno molitveno ozračje, skladno pjevanje predvođeno Lucijom Omazić i župnim zborom označio je radost proslave Pedesetnice kao i molitvu da i na nas siđe sila Duha kako bi hrabro živjeli svoje kršćanstvo.

Završetak blagoslova polja bio je na Duhovski ponedjeljak i spomendan Marije Majke Crkve na našoj Rešetarici kod crkve svetog Ilije. U neposrednoj blizini ranokršćanske bazilike  okupio se lijep broj vjernika koji su unatoč kiši i nevremenu došli na ovo drevno kršćansko mjesto. Naši ljudi vole ovo sveto mjesto i rado dolaze kako bi se molili za svoje životne potrebe i crpili snagu za nošenje križeva života.

Na kraju možemo zamoliti da Gospodin blagoslovi trud i vrijedne ruke koje su posijale i posadile te da na jesen u zdravlju i veselju ubiru plodove svoga truda.