Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

Blagoslov s Presvetim na Mladu Nedjelju

Skrušenim srcem, sabranom pameću i predubokim poklonom promisli dušo kršćanska, ljubav neprocjenjivu svoga Stvoritelja i Otkupitelja, koji se udostojao ne samo iz visina nebeskih saći, čovjekom postati, muku trpjeti i za nas na križu umrijeti, nego se još čudnovatim božanstvenim načinom dostoji u ovome Presvetom Sakramentu pod prilikama kruha s nama prebivati. Probudi dakle dušo otkupljena, u srcu svome živu vjeru, stalno ufanje, goruću ljubav i zahvalnost prema svome Dobročinitelju i reci:  Ah, Spasitelju moj premilostivi, evo ja nedostojno stvorenje tvoje, vjerujem temeljito i očito ispovijedam da ti s dušom i tijelom, s božanstvom i čovječanstvom u ovoj Presvetoj Hostiji prebivaš. Nisam dostojan umrlim svojim očima pogledati u strahovito i preslavno lice veličanstva tvoga, ali me oslobodi po  milosti ljubavi i poniženja svoga. Zato ti se klanjam poklonom predubokim, sa svom poniznošću srca svoga i ljubim te svom jakošću duše svoje, sjedinjujući ovaj nepotpuni poklon i slabu ljubav s poklonom predubokim s ljubavlju gorućom slavnih dvorana nebeskih, moleći te ponizno, Stvoritelju i Otkupitelju moj, da mi oprostiš opake grijehe moje, svu neharnost i nepoštenja s kojim sam te uvrijedio, a naročito u ovom svetom mjestu, pred prijestoljem veličanstva tvoga, primajući te više puta nedostojno i svetogrdno u nečista prsa svoja.

Udjeli mi milost svoju svetu da te barem u buduće dostojno mogu primati, a osobito na času smrti svoje. Pogledaj predragi Spasitelju, svojim milostivim okom na nas jadne grješnike, pogledaj na pokorna srca naša; digni božansku desnicu svoju na nas i blagoslovi naše duše i tijela, naše obitelji, sve naše rođake, prijatelje i dobročinitelje. Blagoslovi i uzdrži u milosti svojoj Svetog Oca Papu Franju, biskupe naše Franju i Marka; sve misnike i poglavare svete Katoličke Crkve. Raširi i učvrsti svetu vjeru svoju; sjedini narode i vladare cijeloga svijeta, podijeli živima ugodan mir, stalno zdravlje i bratsku ljubav, a pokojnima pokoj vječni. Sačuvaj nas Gospodine Bože naš, od kuge, gladi, rata i od svake pogibelji duhovne i tjelesne. Daruj na obilato svoju svetu milost da, kako te ovdje gledamo okom vjere u ovome presvetom Sakramentu na oltaru, tako poslije svoje smrti mognemo gledati i uživati božanstveno sjajno Lice tvoje, hvaleći te i slaveći sa svim svetima tvojim na nebu. Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.  (Ovu molitvu napisao fra Augustin Miletić, apostolski vikar (1763.-1831.))