Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

DUHOVNA PRIPRAVA ZA VELIKI TJEDAN U PODHUMU

Na cvjetni petak, 26. ožujka, u župi Podhum na Buškom blatu kod Livna upriličena je duhovna priprava za Veliki tjedan.

Duhovni program predvodio je župni vikar u vjerničkoj zajednici Vitina fra Petar Ljubičić. Istoga dana u župi je upriličen i obiteljski put križa s prigodnim meditacijama fra Petra. Nakon završetka djeca su unijela križ u crkvu i položila ga ispred oltara gdje su izrečene molitve i blagoslov.

Potom je uslijedila euharistija koju je predslavio fra Petar, a koncelebrirao je župnik fra Jurica Periša.

Na početku fra Petar je izrazio radost što se nalazi u župi i crkvi u kojoj je primio sakrament krštenja. Potom je vjernike podsjetio na vrijednost mise i pozvao ih da srcem i dušom slave euharistiju.

U propovjedi je govorio o snazi Kristove smrti na križu koja je i danas ista.

Križ ima posve jasnu ulogu: za koga se mnogo trpi, njega se i mnogo ljubi.fra Petar Ljubičić

U križ je zemlja utkala sve svoje zlo, ali je nebo utkalo svu svoju ljubav. Krist je ostao uz nas, okusio je čitavu ljudsku bol i patnju”, rekao je i naglasio važnost Božje volje:

Volja je našega Oca da se svi ljudi spase, da se čovjek otvori ljubavi, da dopusti da ga Bog voli.fra Petar Ljubičić

Svoju je propovijedi potkrijepio primjerima iz svog svećeničkog života onih ljudi koji su povjerovali u Božju ljubav. “To su primjeri koji nas danas potiču, privlače i opominju.

Živimo u vremenu u kojem se nastoji izbaciti Boga iz društva, iz života i ljudske slobode. Današnji ljudi traže svoju volju i istinu umjesto Božje, svoj moral i zapovijedi umjesto deset Božjih, svoj život i sreću umjesto sreću i život sa svojim Bogom”, rekao je, između ostaloga, fra Petar.

Na kraju misnog slavlja upriličena je molitva za zdravlje duše i tijela.

Poslije molitvenog programa fra Petar se kratko sastao s članovima molitvene zajednice koja djeluje u toj župi.