Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

LIVANJSKOJ PUBLICI PREDSTAVLJENA KNJIGA “VIKTOR, KARDINALOVA POBJEDA”

Predstavljanje knjige “Viktor, kardinalova pobjeda (Roman o životu kardinala Alojzija Stepinca)” magistra prava Marlona Macanovića, održano je u subotu u crkvi svetog Ivana Krstitelja u Podhumu kod Livna.

Knjigu su predstavili bosanski franjevac, novinar i publicist fra Marijan Karaula, prof. dr. Ivan Bodrožić sa Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu te autor Marlon Macanović.

Knjiga je izdana u povodu 120. obljetnice rođenja Alojzija Viktora Stepinca (8. svibnja 1898.) i 20. godišnjice njegova proglašenja blaženim (3. listopada 1998.) a namjera autora je da se čitatelji knjige bolje upoznaju s likom i djelom kardinala Stepinca.

“Kardinal Stepinac je tijekom II. svjetskog rata promptno reagirao na svaku ugrozu nevinih ljudi i njihova dostojanstva braneći od ustaša i nacista Židove, pravoslavne i sve progonjene bez obzira na nacionalnost, vjeru ili kakvu drugu karakteristiku. U vremenu Jugoslavije mu je bila oduzeta sloboda već 1946. godine, no on je svojim herojskim držanjem bio moralni kompas i stup obrane istine o hrvatskom narodu postavši uzor katolicima i svim ljudima dobre volje diljem svijeta. Možemo kazati da je bio živa slika Krista patnika na zemlji”, kazao je za Fenu o svojoj knjizi  Marlon Macanović.

Inače, sama knjiga je romansirana biografija, pisana kronološkim slijedom uz detaljno navođenje kardinalovih govora, poslanica, te rasvjetljuje njegovo djelovanje i dijaloge sa poznatim osobama toga doba.

“U knjizi nalazimo i kompletan tijek tzv. suđenja i nepravednu presudu. Ima i dodatnih zanimljivosti koje zasigurno nisu bile poznate širem čitateljstvu poput toga kako je (danas sveti) talijanski kapucin Padre Pio posjetio kardinala tijekom suđenja i drugo. Zorno su prikazane i situacije u kojima je blaženi Stepinac podupirao obitelji sa brojnom djecom”, istakao je Macanović.

Zaključno, kaže autor, svetački lik Alojzija Stepinca nam ukazuje na poželjni smjer djelovanja i držanja prema ovozemaljskim stvarnostima.

“Trebaju nam vodeći ljudi na svim razinama koji će imati odlike njegova karaktera, a koji je svojom nepomućenom vjerom i neugaslom nadom utjecao na mnoge svjedočeći evanđeoske istine u punini”, poručio je Macanović.

Inače, ovaj događaj organizirala je župa Podhum, a uveličao ga je nastup Tamburaškog sastava franjevačkih novaka i župni zbor “Sv. Ive” pod ravnanjem Ilirije Popović.