Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

Nema veličine bez služenja niti ljubavi bez žrtvovanja

Večernju svetu misu s blagoslovom djece i obitelji o svetkovini svetog Ive zaštitnika župe Podhum 25. lipnja 2023. u 18 sati predvodio je fra Anđelko Domazet, franjevac franjevac Provincije Presvetog Otkupitelja i profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu. U koncelebraciji su uz fra Anđelka bili fra Luka Šarčević župni vikar župe Bila i fra Jure župnik župe Podhum. Slavlje su sviranjem i pjesmom uzveličale Lucija Omazić i Magdalena Pavić.

Fra Anđelko je propovijed započeo govoreći o nerotkinjama: „U Svetome pismu na mnogim mjestima imamo pripovijesti o tome kako su nerotkinje zatrudnjele i donijele novi život na svijet. Prisjetimo se nekih primjera. Sara, žena Abrahamova ili u Knjizi o Ruti ili Ana koja je bila nerotkinja buduća Samsonova majka i Elizabeta koja je bila u podmakloj dobi kad joj se dogodilo ovo rođenje koje danas slavimo.“

Propovjednik nadalje razlaže koja je poruka priče o nerotkinjama koje na svijet donose novi život: „Nije riječ ginekoloških problemima ovih žena, nego Biblija na jedan arhetipski, slikoviti način kaže sljedeće. Da je Bog spreman dati novi život, učiniti plodnim, otvoriti budućnost tamo gdje se čini da je ta budućnost zatvorena, dati novi početak. Prema tome sterilnost u Svetom pismu nije biološka činjenica nego duboka poruka koja govorio tome kako svaki narod riskira svoju budućnost ako se ne otvori sutrašnjici, ako se ne otvori budućnosti. U Bibliji je slika budućnosti sposobnost rađanja novoga života.“

Propovjednik ističe kao su kršćani oni koji vole život, ali ističe opasnost: „Mladi se odgajaju tako da se boje budućnosti, nemaju viziju kako oblikovati svoju sutrašnjicu i to nije dobro. Zato je odgovornost da zaštitimo sebe od trendova koji vode u pogrešnom smjeru. Treba paziti na našu nutrinu, zaštiti našu nutrinu. Zašto? Zato što smo mi stariji zadnja analogna generacija, sada je početak digitalaca. Postoje nove tehnologije. Za njih nema zidova, one prodiru u našu nutrinu i utječu na nas, žele oblikovati našu osobnost. Žele utjecati na naše želje, čežnje uvjerenja.“

Fra Anđelko nadalje ističe:

Duhovna jakost nije količina novca na banci. Duhovna jakost je rezultat povezanost s Bogom. Rezultat moje vjere i molitve. U tom smislu treba jačati duh naše djece i nas samih. Treba se naučiti biti u sebi, naučiti živjeti iznutra prema vani jer će nas agresija vanjštine uništiti.fra Anđelko Domazet

„Što Ivan Krstitelj kaže mladima?“ Fra Anđelko odgovara: „Treba biti pozitivan junak, a ne negativan. Treba u životu nešto graditi, dati se u životu nečem višem od sebe. Igrati neku ozbiljniju igru. Ivan je ispunio svrhu svojega života, svoje poslanje. I večeras nam viče da nema veličine bez služenja niti ljubavi bez žrtvovanja.“