Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

ORGULJE U PODHUMU

Crkva svetog Ivana Krstitelja u Podhumu kod Livna jedna je od ljepših crkvi ne samo svojim vanjskim izgledom, skladnim zvonicima, nego i po kraljici glazbala – orguljama.

U našem livanjskom kraju nakon najvećih orgulja u Bosni i Hercegovini koje se nalaze u samostanu na Gorici naša crkva također posjeduje orgulje koje su manje i možemo reći slabe za kapacitet naše crkve, ali i dalje u funkciji i koje traže orguljaša koji će ih zavoliti i posvetiti im se maksimalno.

Orgulje su nabavljene za župnika fra Miroslava Ištuka – Pikulića koji Kronici župe svezak I. na dan 5.10.1997. piše: “Ujutro oko šest sati otputovali su fra Jozo Vrdoljak i Mijo Jukić kombijem po orgulje koje preko prof. fra Joze Vrdoljaka daruje Župi Podhum župnik HANS LINDENBERGER iz Župe Sant Martin Munchen – Moosach. Brat dominikanac Gabrijel Posavec će te orgulje u Munchenu stručno razmontirati.”

Dana 9.10 orgulje su dovezene u Podhum i započeo je brat dominikanac montiranje

Dana 13.10 dovršeno montiranje orgulja.