Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

PROMOCIJA DUHOVNIH ZVANJA U ŽUPI PODHUM

U župi sv. Ivana Krstitelja u Podhumu kod Livna, od petka 25. do nedjelje 28. rujna, prigodnim je programom održana promocija duhovnih zvanja. Promocija duhovnih zvanja u župama franjevačke provincije Bosne Srebrene projekt je Vijeća za pastoral duhovnih zvanja, a ovu je vodio član tog vijeća, fra Marinko Štrbac, meštar postulanata u Visokom uz sudjelovanje dvojice bogoslova, fra Huberta Kasonte Kilase iz DR Konga i fra Danijela Lukića iz župe Busovača.

Promocija se sastojala od molitve krunice, slavlja svete mise, klanjanja, poticajnih nagovora i osobnih svjedočanstava ove dvojice bogoslova, a također i zajedničkih susreta sa župljanima različitih dobnih skupina s kojima su sudionici razgovarali, dijelili svoja iskustva i nastojali odgovoriti na sva njihova pitanja o duhovnom pozivu i životu unutar franjevačke zajednice.

Posebna je radost bila velik odaziv svih skupina vjernika na ove susrete, zajedničke molitve i svete mise, a posebice je ovoj župi na ponos toliko mladih koji su pokazali veliko zanimanje za ponuđeni program te aktivni ne samo kroz ovo vrijeme nego i inače u pomaganju u pastoralnom radu svom župniku fra Jurici što je očita potvrda prave kršćanske i bratske osjećajnosti i zauzetosti za povjereni narod.

Svima je posebno bilo zanimljivo svjedočanstvo bogoslova koji je došao iz DR Konga odlukom svojih poglavara na studij teologije u Sarajevo. Riječ je o fra Hubertu Kasonti Kilasi koji završava studij i koncem mjeseca listopada će biti zaređen za đakona nakon čega se vraća u svoju domovinu. O svom iskustvu ovih misija fra Hubert kaže:

Ja sam zahvalan, bilo mi je prvi put na ovoj župi ali ljudi su nas primali, ljubazni su i njima je bilo drago što sam došao na ovaj kraj. Za vrijeme svjedočenja ljudi su bili pažljiviji, iznenadili su se kako mogu dati svjedočanstvo na hrvatskom jeziku, nisu očekivali da znam hrvatski. Kad sam razgovarao sa prvopričesnicima, krizmanicima i framašima, neki od njih su mi rekli poslije da im je bilo interesantno kad ja svjedočim i pitali su kad ću doći opet.

Kaže se da “susret ljudi vrijedi zlata”. Zahvalan  sam  Bogu i ljudima ove župe što su nas primali i bili pažljivi na sastanku.

Bogu hvala! Bila je promocija zvanja, molimo Boga za nova zvanja. Bolje je također moliti Boga da nas uči kako čuvati i kako zalijevati zvanja u ustrajnosti, štiti kad dođe jesen, zima, proljeće i ljeto. Mir i dobro.

Dugujući ponajveću zahvalnost Bogu na milostima koje je svima iskazao i mogućnosti djelovanja ovih dana, hvala svima koji su na bilo koji način pomogli u održavanju ove promocije. Posebna hvala ide i župniku ove župe fra Jurici Periši na nesebičnoj bratskoj ljubavi kroz ovaj period, časnim sestrama, mladima i svima koji su sudjelovali na bilo koji način kao i cijeloj župnoj zajednici na srdačnom prihvaćanju. Sve vas i dalje potičemo da molite za sve pastire Crkve, kako za nova duhovna zvanja tako i za postojeća, jer žetva je velika, a radnika malo!

Autor: fra Danijel Lukić