Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

RELIKVIJE SVETOG ŠIMUNA U PODHUMU

Dana 29.travnja 2012. godine, na četvrtu uskrsnu nedjelju biskup banjalučki mons. dr. Franjo Komarica posvetio je crkvu sv. Ivana Krstitelja u župi Podhum. Moći svetog fra Šimuna iz Lipnice u Poljskoj ugrađene su u oltar.

Bistar i pobožan dječak, nakon završetka župne škole studirao je od 1454. na Jagiellońskom sveučilištu u Krakovu. Oduševljen propovijedima svetog Ivana Kapistrana stupio je nakon završetka studija, 1457, u franjevački bernardinski red (opservanti), u samostanu svetog Bernardina Sienskog u Stradomu, južnom predgrađu Krakova. Položio je zavjete 1458, a za svećenika je zaređen 1460. Djelovao je u franjevačkim samostanima u Tarnówu (Malopoljsko vojvodstvo) i Stradomu. Po uzoru na Ivana Kapistrana i svetog Bernardina Sienskog širio je pobožnost prema imenu Isusovom. Izvrstan, omiljen govornik, postao je 1463. kao prvi franjevac propovjednik u krakovskoj wawelskoj katedrali. Umio je vrlo jednostavno i toplo govoriti o najtežim vjerskim pitanjima.