Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

REŠETARICA: NAŠA SRAMOTA ILI NAŠ PONOS?

Rešetarica je, kako smo i ranije pisali, lokalitet koji je važno duhovno, povijesno i vjersko mjesto koje se nalazi u blizini magistralne ceste Livno – Split. U neposrednoj blizini crkve svetog Ilije je “odmorište sv. Ilija” gdje brojni putnici zastanu i odmore se od puta i vožnje. Svjedoci smo kako ti isti putnici ostave i brdo smeća te obavljaju svoje fiziološke potrebe gdje god stignu te na kraju naša Rešetarica je pretvorena u veliki deponij smeća i javni toalet, wc ili nazovite to kako god hoćete. Ali u konačnici za mještane i nas koji stalno živimo ostavlja gorak okus a putnicima, turistima i ribolovcima ovo je jedna ružna razglednica koju nose s Buškog Jezera i Rešetarice.

Osim putnika smeće ostavljaju i brojni “naši ljudi” te na taj način čine veliki problem i nama i svima koji prometuju ovom cestom, jer se od postavljenog smećnjaka širi nesnosni smrad ili neugodni miris te smeće na kraju završi uokolo prostora koji bi trebao biti naše ogledalo i primjer poštivanja okoliša i ljudi koji ovdje žive.

Nejasno je zašto naš čovjek ne želi plaćati komunalnu naknadu te svoje smeše ostavljati u vlastitom dvorištu koje bi komunalci uredno odnijeli ili još nam je neshvatljivije kako netko može organizirati momačku ili djevojačku večer, svadbenu svečanost i bilo kakvu drugu radost te nakon svega vreće sa smećem ostaviti uz Rešetaricu. Pamet ti stane kad vidiš osim smeća i igle i drugi pribor kojeg koriste ljudi kojima je potrebna pomoć neke komune ili bolnice ili čak šire društvene zajednice.

Ovim putem pozivamo sve koji mogu pomoći da onemogućimo uništavanje Rešetarice. Općinske, županijske i druge vlasti molimo: pomozite nam u čišćenju Rešetarice te postavljanju video nadzora kao i radnim akcijama čišćenja koje bi bile barem jednom mjesečno.

Svima zahvaljujemo i molimo zaštitimo Rešetaricu naš ponos!