Župa sv. Ivana Krstitelja

Podhum, Livno

„Što nam je činiti, Ivane?”

Župa Podhum proslavila je 25. lipnja 2023. nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja. Svečanu pučku svetu misu u 11 sati predslavio je fra Anđelko Domazet, franjevac Provincije Presvetog Otkupitelja i profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu. U koncelebraciji uz fra Anđelka bili su fra Marko Ešegović gvardijan samostana u Livnu, fra Miljenko Petričević dekan i župnik u Biloj, fra Ivan Kasalo župnik Vidoša i don Ivo Matrinović župnik Odžak – Ćaića i mjesni župnik fra Jurica. Misno slavlje uzveličao je pjesmom župni zbor pod ravnanjem Mirka Puđe.

Fra Anđelko je održao poticajnu propovijed u kojoj je istaknuo veličinu isposnika svetog Ivana. Propovjednik je naglasio:

Isus kaže kako Ivan Krstitelj nije bio trska koja se ljulja. Nije bio udvorica, netko tko se sagiba pred svakim, netko tko se svima udvara kako bi za sebe izvukao veliku korist. Ivan je naviještao otvoreno i neustrašivo Božju riječ.fra Anđelko Domazet

Fra Anđelko je istaknuo kako sveti Ivan djeluje na dva područja: „Djeluje kao onaj koji pročišćuje, obnavlja vjeru i kao onaj koji ustaje protiv društvene nepravde. To je temeljna poruka Ivana Krstitelja. Preobrazba društva i naroda iz vjere.“ Govoreći o svetom Ivanu koji se nije bojao reći istinu glavešinama naroda rušeći tako njihovu lažnu sigurnost i licemjerje u vjeri propovjednik se pita: „Vrijedi li to za nas? Mi smo katolici. Mi smo marijanski narod. Mi imamo slavnu prošlost. A gdje je vjera? Što je s našom vjerom? Nešto tu nije u redu. Gdje je vjera srca? Gdje su djela?“

„Među vama stoji onaj koga ne prepoznajete“ rečenica je svetog Ivana za koju propovjednik kaže da je i danas aktualna. „Među nama kršćanima stoji Krist kojeg mi ne prepoznajemo. Koga mi ignoriramo. Među nama kršćanima stoji Krist kojega mi štujemo samo nedjeljom u crkvi formalno, ali smo ga isključili iz stvarnog života, iz međuljudskih odnosa, iz politike, iz posla. Tu Isus nema što tražiti.“

Propovjednik se nadalje pita: „Što nam je činiti Ivane? Ivan poziva na međusobnu solidarnost, da jedni drugima budemo blizu u nevolji. Jesmo li mi samo ovdje u crkvi samo braća i sestre? A čim izađemo radimo jedni protiv drugih.“

Fra Anđelko tumači da su današnji carinici državni službenici i političari po raznim uredima i nastavlja: „Što njima Ivan kaže? Morate pošteno raditi svoj posao. Ne gulite narod. Nemojte se bogatiti na bijedi naroda. Pravda mora biti vodilja vašega posla.“ Sveti Ivan nije bio protiv niti jednog staleža niti zanimanja: „Ivan nije rekao nemojte biti vojnici, carinici nego im je rekao budite pravični u svome pozivu. U svojoj služni, na svome radnom mjestu nastojte biti pravedni.

Najteže je na ovoj zemlji biti Ivan Krstitelj. To znači tražiti istinu i pravdu. Biti kritički lojalan. Ne udvarati se drugome. Imati hrabrosti reći, ako treba i svećenicima i političarima to ti ne valja. Ivan se nije ustručavao niti ondašnjeg vladara Heroda opomenuti.fra Anđelko Domazet

„Zbog šutnje nas koji sebe smatramo dobrima zlo se širi, jer ako samo pasivno promatramo, a ništa ne poduzimamo postajem sukrivac. Ja svojom šutnjom zaštićujem nepravdu. Nije dovoljno čekati samo nebesku pravdu. Treba sada i ovdje reći to ti nije u redu. Treba razotkrivat zlo, treba se boriti za dobro, istinu i pravdu. Ako zlim ljudima dopustimo da rade što ih je volja, dobri će od tuge umrijeti.“

Zaključuje propovjednik riječima i poziva: „Ako već nismo hrabri podržimo među nama one koji su hrabri. Nemojmo im mi barem podmetati, ako već nismo sami spremni. Potrebno se vratiti na dvije ključne stvari iz Ivanova života, a to su čistoća vjere i društvenoj pravdi.“